10 powodów – dlaczego warto pić świeżo wyciskane soki?

wpis w: Strona glowna | 15
sok marchwiowy
Świeżo wyciskane soki są szybkim w przygotowaniu i wartościowym posiłkiem. Dzięki coraz łatwiejszej dostępności wyciskarek wolnoobrotowych możemy sami je przyrządzać w domu i cieszyć się wszystkimi benefitami z przyjmowania diety płynnej. A dlaczego warto pić świeżo wyciskane soki? Listę 10 najważniejszych argumentów znajdziesz poniżej!

Dlaczego warto pić świeżo wyciskane soki?

 1. Soki naturalne są bogate w cenne składniki odżywcze z owoców i warzyw takie jak: witaminy, sole mineralne, przeciwutleniacze. Soki to idealna alternatywa dla świeżych owoców i warzyw, szczególnie zimą pozwalają one dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin i minerałów.
 2. Soki to źródło naturalnych enzymów trawiennych, które występują w największych ilościach w surowych warzywach i owocach. Roślinne enzymy trawienne są niszczone przez obróbkę cieplną, więc ważne aby soki były wyciskane w wyciskarce wolnoobrotowej a nie sokowirówce, która generuje wyższą temperaturę.
 3. Picie soków wspomaga nawadnianie organizmu i zapewnia odpowiednią podaż płynów w ciągu dnia.
 4. Soki są lekkostrawne i potrzebujemy mniej energii na ich trawienie, co oznacza że po posiłku czujemy się lekko i nie jesteśmy senni, jak to bywa po ciężkostrawnych daniach.
 5. Świeżo wyciskane soki dostarczają substancji odżywczych, które trafiają do naszego krwioobiegu już w ciągu 15 minut! Od tego momentu organizm może używać zawartych w soku cennych substancji.
 6. Świeżo wyciskane soki wzmacniają nasz system immunologiczny. Takie witaminowe bomby świetnie chronią organizm przed przeziębieniem, wirusami grypy, czy opryszczki.
 7. W szklance soku jesteś w stanie „upchnąć” dużo większą ilość warzyw i owoców, niż bylibyśmy w stanie zjeść w tym czasie, czy nawet wypić w postaci koktajlu. Często mamy problem ze zjedzeniem większej ilości jarmużu lub pietruszki, a w soku, w połączeniu z np. jabłkiem czy pomarańczą możemy ich przyswoić dużo więcej.
 8. Świeżo wyciskane soki pozwalają na dostarczanie do organizmu większej różnorodności warzyw, ziół, traw, kiełków czy owoców. Sokowanie zachęca do wprowadzania nowych składników do naszej diety. Szukając przepisów na soki, możemy trafić na ciekawe i wartościowe warzywa i owoce, których do tej pory nie znaliśmy.
 9. Soki świeżo wyciskane wchodzą w skład wielu protokołów naturalnie leczących i zapobiegających chorobom cywilizacyjnym (w tym również nowotworom), takim jak post dr Dąbrowskiej czy diety: dr Budwig, dr Ornish.
 10. Odpowiednio przyrządzona mieszanka soku potrafi skutecznie podkręcić metabolizm. Przepisy na soki przyspieszające metabolizm możesz pobrać poniżej.
Chcesz się zainspirować i poznać 5 przepisów na soki przyspieszające metabolizm? 

Świeżo wyciskane soki możesz wykorzystać jako dodatek do Twojej codziennej diety, który sprawi, że będziesz się czuć lekko i zdrowo!

15 Responses

 1. Świat Toli

  Bardzo lubię takie soki, ale sokowirówka, którą posiadam, ma tyle zakamarków, że odechciewa mi się, jak pomyślę o jej myciu :).

  • ilovelean

   Coś o tym wiem:) Dlatego jak ja szukałam wyciskarki to warunkiem było jej szybkie i proste mycie…i taką udało mi się znaleźć!

 2. Marta z Mikrożycie

  Niestety nie mam sokowirówki – całkiem sprawdza się metoda ręczna czyli ścieranie warzyw i owoców na tarce a potem odciskanie soku. Fakt, zajmuje więcej czasu niestety…

 3. Karolina | Sunday's Diet

  Mój ulubiony ostatnio sok to marchew, burak i jabłko z łyżeczka oleju dla lepszego wchłaniania. PYCHA! Sokowirówkę mamy…no taką jaką mamy, ale na szczęście kochany mąż robi soczki i myje sprzęt! 🙂

  • ilovelean

   Oj tak, warto dodawać oleje albo nasiona i orzechy aby witaminki A, D, E i K nam się lepiej wchłaniały! A męża to pozazdrościć;)

 4. Minimalistic Girl

  Szkoda, że nienawidzę takich soków. Zraziłam się do nich już w dzieciństwie i od tamtej pory szerokim łukiem mijam takie wytwory. Dzięki temu wpisowi zauważyłam ile tracę! Dziękuję! Postaram się przekonać do nich, chociaż marchwiowy i tak nie przejdzie 🙂

  • ilovelean

   Jest tyle przepisów na soki, że na pewno znajdziesz coś dla siebie!

 5. Anna

  Same plusy 🙂 Uwielbiam takie soki i nie trzeba mnie przekonywać, chociaż są takie, których nie lubię 🙂

 6. Katarzyna

  Ja uwielbiam soki domowe, kiedyś robiłam je w sokowirówce dzisiaj jest to jeszcze prostsze mając do dyspozycji świetną wolnoobrotową wyciskarkę Philipiaka. Soki z tego urządzenia nie ulegają nagrzaniu w trakcie obróbki w związku z tym bogatsze są w witaminy.

 7. Martyna

  Nie wspomniałaś Kasiu że w wyciskarce Philipiaka oprócz soku można sobie zrobić świetny sorbet albo mus . Myślę że jest to o tyle ważna informacja bo jeśli ktoś zdecyduję się kupić porządną wyciskarkę to śmiało może brać i tę pod uwagę.

 8. Dominika

  Ile trzeba odłożyć pieniędzy by stać się szczęśliwą posiadaczką takiej wyciskarki Philipiaka?

Zostaw Komentarz